Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

Przygotowanie do pracowni: pytania na które powinieneś potrafić odpowiedzieć przed rozpoczęciem wykonywania zadania

Po pierwsze, przeczytaj opis zadania!

Każde z wykonywanych zadań posiada opis. Przeczytaj go uważnie. Zazwyczaj znajdziesz tam wskazówki dotyczące przedmiotu zadania i sposobu wykonania eksperymentów. Być może będziesz musiał przeczytać instrukcję więcej niż jeden raz żeby dobrze zrozumieć jaki jest przedmiot zadania i cele ćwiczenia. Jeśli podczas czytania instrukcji nie zrozumiesz pewnych pojęć, zanotuj je i postaraj się poszukać możliwie wyczerpujących informacji na ich temat (np. wykorzystując zalecaną literaturę).

Następnie postaraj się odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Co jest przedmiotem zadania tj. czego będziesz się uczyć podczas wykonywania zadania?

Celem zadań na pracowni jest pomóc Ci w zdobyciu wiedzy na temat pewnych zagadnień fizycznych i metod naukowych stosowanych do ich badania oraz w zdobyciu umiejętności prawidłowego wykonania i dokumentacji eksperymentu naukowego. Jednym z ważniejszych celów pracowni jest również nauczenie Cię referowania wybranych problemów naukowych i prawidłowego pisania sprawozdań.

Przedmiotem zadań mogą być zjawiska fizyczne, zasady, teorie, prawa lub też procedury badawcze. Posługując się instrukcją zidentyfikuj, co jest przedmiotem zadania, które masz wykonać. Zastanów się, co już wiesz na temat przedmiotu zadania (np. z instrukcji zadania, wiedzy zdobytej na wykładach lub z literatury naukowej). Jednym z celów zadania jest pogłębienie tej wiedzy, a jednym z etapów pogłebiania wiedzy jest przygotowanie się do kolokwium, tj. zdobycie wiedzy teoretycznej niezbędnej do zrozumienia istoty badanego zagadnienia oraz wiedzy niezbędnej do zrozumienia i wykonania eksperymentu. Wykorzystaj w tym celu materiały zalecane w instrukcji zadania oraz spróbuj samodzielnie poszukać
dodatkowych źródeł informacji.

Uwaga! Kolokwium przed pracownią różni się od typowych egzaminów czy kolokwiów z określonych przedmiotów. Na egzamin uczysz się materiału ściśle związanego z danym przedmiotem. Do wykonania zadania na pracowni studenckiej potrzebna jest natomiast wiedza przekrojowa. Zadania na pracowni łączą zagadnienia z wielu dziedzin. Nauka do kolokwium wymaga więc „szerszego spojrzenia” na zadany problem. Oczekuje się, że podczas kolokwium będziesz potrafił referować zadany temat tak, aby pokazać iż zdobyłeś wiedzę z różnych „działów fizyki” i rozumiesz, w jaki sposób wiążą się one w danym zadaniu. Oznacza to również, że przygotowując się do kolokwium powinieneś korzystać z wielu różnych źródeł informacji.

2. Jakie są kolejne kroki wykonywania zadania?

Odpowiedz na pytanie jakie czynności musisz wykonać, aby ukończyć ćwiczenie i aby zadanie się powiodło? Jaki jest to rodzaj czynności (obserwacja, analiza, pomiar, test, itp)? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci określić co będzie wynikiem każdego z kroków zadania i zaplanować sposób sporządzania notatek w zeszycie laboratoryjnym (czy będzie to opis obserwacji, tabela z wynikami pomiarów, wynik testu, itp). W wyniku wykonania kolejnych kroków zadania osiągasz cele pośrednie, które umożliwią Ci uzyskanie końcowego wyniku. Powinieneś zatem rozumieć na czym polega uzyskanie celów pośrednich (zrozumieć procedury pomiaru, analizy, obserwacji zjawiska itp.)

3. Co jest ostatecznym celem zadania?

Zastanów się, w jaki sposób czynności opisane w instrukcji mają pomóc Ci w pogłębieniu wiedzy na temat przedmiotu zadania. Jest bardzo ważne, abyś zrozumiał, jaki jest związek między tym co robisz a tym czego się uczysz (czyli jaki jest związek między odpowiedzią na pytanie drugie a odpowiedzią na pytanie pierwsze). Innymi słowy powinieneś wykonywać kolejne kroki instrukcji świadomie i ze zrozumieniem a nie automatycznie. Powinieneś zrozumieć dlaczego zadanie zostało zaprojektowane tak a nie inaczej tzn. jaki jest końcowy cel do którego mają Cię doprowadzić kroki pośrednie oraz jaką wiedzę uzyskujesz po wykonaniu zadania.

Uwaga! Nie zapominaj, że poszczególne kroki zadania uczą Cię również pewnych zasad prawidłowego planowania i przeprowadzania eksperymentu oraz pozwalają Ci zapoznać się z metodami naukowymi lub pomiarowymi stosowanymi w różnych działach fizyki.

4. Czy masz pytania związane z zadaniem?

Przyjrzyj się różnym aspektom zadania: związanym z przedmiotem zadania, procedurą pomiarową lub dowolnym innym problemem dotyczącym ćwiczenia. Czy jest coś czego nie rozumiesz lub w stosunku do czego masz pewne wątpliwości? Postaraj się sformułować te wątpliwości w postaci pytań. Postaraj się znaleźć odpowiedzi na swoje pytania przygotowując się do zadania. Pamiętaj również, że nowe pytania i wątpliwości mogą Ci się nasunąć podczas wykonywania zadania w laboratorium. Niektóre z nich mogą posłużyć do napisania wniosków z wykonanego zadania w sprawozdaniu.

Uwaga! Ten punkt ma na celu przypomnienie Ci o tym, że należy starać się być dociekliwym i twórczym podczas wykonywania zadania. Nie należy ograniczać nauki do zadania wyłącznie do pamięciowego przyswojenia zagadnień wyszczególnionych w instrukcji zadania. Należy uczyć się ze zrozumieniem, szukać powiązań pomiędzy nowymi problemami a tym, co już wiesz z dotychczasowych studiów. Jest naturalne, że możesz mieć wątpliwości i pytania dotyczące nowych zagadnień. Dają Ci one podstawę do pogłębiania wiadomości dotyczących danego problemu i tym samym pozwalają na zdobywanie nowej wiedzy.


Opracowanie jest tłumaczeniem strony internetowej http://www.ncsu.edu/labwrite/ z uwzględnieniem formy prowadzenia zajęć na Pracowni Fizyki Medycznej.