
Za sprawą naukowców z WFAiIS Polskie Konsorcjum do badań nad dziedzictwem kulturowym E-RIHS.pl weszło w skład nowopowstałej Europejskiej Infrastruktury Badawczej Konsorcjum Infrastruktur Badawczych (ERIHS ERIC).
28 marca 2025 decyzją Komisji Europejskiej Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie Kulturowym E-RIHS została oficjalnie przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi E-RIHS umacnia swoją pozycję jako czołowy ośrodek badań nad dziedzictwem kulturowym nie tylko w Europie, ale i na świecie.
E-RIHS ERIC koordynuje działalność 11 węzłów narodowych: Cypru, Francji, Węgier, Włoch, Malty, Holandii, Polski, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii, a także współpracuje z Międzynarodowym Centrum Studiów nad Ochroną i Restauracją Dóbr Kulturowych (ICCROM), które pełni rolę stałego obserwatora. Siedziba organizacji mieści się w Florencji w zrewitalizowanej, poprzemysłowej przestrzeni Manifattura Tabacchi.
Misją E-RIHS jest promowanie zintegrowanego podejścia do badań nad dziedzictwem kulturowym, łącząc nauki ścisłe i humanistyczne, a także tworzenie interdyscyplinarnego środowiska badawczego. W ramach E-RIHS, badacze mają dostęp do nowoczesnych narzędzi, zasobów archiwalnych i procedur badawczych z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, a organizacja wspiera również rozwój umiejętności poprzez HS Academy, oferując zaawansowane programy szkoleniowe.
Polska odgrywa istotną rolę w tej europejskiej infrastrukturze, której narodowy węzeł zrzesza 14 instytucji naukowych: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako lidera, Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie, Instytut Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego PAN w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Wrocławski.
Partnerzy węzła realizują od niemal 10 lat liczne projekty badawcze, które dotyczą ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki tej współpracy Polska wnosi swoje doświadczenie i potencjał badawczy, który teraz będzie dostępny dla instytucji ochrony dziedzictwa kulturowego w całej Europie.
Prof. dr hab. Piotr Targowski pełniący funkcję przewodniczącego Rady Konsorcjum E-RIHS.pl oraz dr inż. Magdalena Kowalska, która koordynowała prace związane z utworzeniem Węzła Narodowego w Infrastrukturze Europejskiej ERIHS, przyczynili się w sposób decydujący do sukcesu tej inicjatywy.
Przekształcenie E-RIHS w ERIC stwarza nowe możliwości dla intensyfikacji współpracy międzynarodowej umożliwiając połączenie krajowych inicjatyw z międzynarodowymi wysiłkami na rzecz wspierania innowacji i doskonałości w naukach o dziedzictwie. To krok ku bardziej zrównoważonemu rozwojowi badań, które mają na celu ochronę i promocję wspólnego dziedzictwa kulturowego w kontekście globalnym.
Więcej informacji (linki do wykorzystania):
E-RIHS ERIC https://www.e-rihs.eu/
Komisja Europejska - Wiadomości https://europa.eu/
E-RIHS.pl http://www.e-rihs.pl
LinkedIn: https://www.linkedin.com/
https://www.linkedin.com/
https://www.linkedin.com/
X: https://x.com/ErihsEu
YouTube: https://www.youtube.com/@ERIHSEU
Facebook: https://www.facebook.com/e.ri.heritage.science
Hashtags: #E-RIHS, #E-RIHSbecomesERIC, #HeritageScience, #ERIC.