Instytut Fizyki

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310
e-mail: ifiz@fizyka.umk.pl

W europejskiej sieci sztucznej inteligencji

Zdjęcie ilustracyjne
Do europejskiej sieci fabryk sztucznej inteligencji dołączyło sześć nowych lokalizacji, w tym polskie konsorcjum PIAST AI Factory fot. fot. Pixabay

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu odegra kluczową rolę w nowo powstałej PIAST AI Factory, jednej z sześciu fabryk sztucznej inteligencji wybranych w ramach inicjatywy EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC JU). Działania poznańsko-toruńskiego konsorcjum będą wzmacniać pozycję Polski w europejskim systemie High Performance Computing (HPC), kwantowym i sztucznej inteligencji.

EuroHPC JU (The European High Performance Computing Joint Undertaking) to europejskie przedsięwzięcie, które umożliwia koordynację wysiłków i łączenie zasobów różnych krajów, by umocnić pozycję Europy i uczynić ją światowym liderem w dziedzinie superkomputerów. Działania w tym zakresie zwiększają doskonałość naukową i siłę przemysłową Starego Kontynentu oraz wspierają cyfrową transformację gospodarki.

Do europejskiej sieci fabryk sztucznej inteligencji dołączyło sześć nowych lokalizacji: Austria, Bułgaria, Francja, Niemcy, Słowenia, a także Polska reprezentowana przez PIAST AI Factory. UMK, jako czołowa instytucja badawcza w Polsce, wniesie do PIAST AI Factory wiedzę ekspercką w zakresie obliczeń kwantowych i analizy danych z zakresu fizyki, fotoniki, chemii, farmakologii, medycyny, biologii oraz rozwoju i wykorzystania zaawansowanych metod AI.

Współpracując z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, które jest inicjatorem i liderem projektu, Politechniką Poznańską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, UMK będzie uczestniczył w badaniach i wdrażaniu technologii AI w kluczowych sektorach, takich jak IT i cyberbezpieczeństwo, przestrzeń kosmiczna i robotyka, ochrona zdrowia, zrównoważony rozwój oraz administracja publiczna. Jako część tego konsorcjum przyczyni się do kształtowania przyszłości AI w Polsce i Europie, zapewniając szeroki dostęp do wiedzy, technologii oraz zaawansowanych narzędzi obliczeniowych. Inicjatorem i koordynatorem projektu ze strony UMK jest prof. dr hab. Ireneusz Grabowski z Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Prof. dr hab. Ireneusz Grabowski z Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, inicjator i koordynator projektu
fot. Andrzej Romański

Do tej pory wybrano 13 lokalizacji w całej Europie, w których powstaną fabryki sztucznej inteligencji. Każda jednostka będzie punktem kompleksowej obsługi, oferującym startupom AI, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz naukowcom kompleksowe wsparcie w opracowywaniu ich zestawów danych, a także dostęp do zoptymalizowanych pod kątem AI zasobów wysokowydajnych obliczeń, szkoleń i wiedzy technicznej.

Warto wspomnieć, że Fabryki AI są komplementarnym projektem dla  platformy PLAI4SCIENCE tworzonej w ramach projektu FENG Polska Sieć Infrastruktury Badawczej dla nauk ścisłych wspomaganych sztuczną inteligencją, którego realizacja właśnie się rozpoczyna na naszym Uniwersytecie.

Więcej informacji

pozostałe wiadomości