Na mocy ostatnich postanowień Prezydenta RP aż jedenaściorgu naukowcom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadano tytuł profesora, w tym prof. dr. hab. Michałowi Zielińskiemu z Katedry Mechaniki Kwantowej Instytutu Fizyki.
Prof. dr hab. Michał Zieliński – jest absolwentem fizyki teoretycznej i mikroelektroniki UMK w Toruniu z 2002 roku. Jego praca magisterska z fizyki teoretycznej pt. "Atomistyczne obliczenia efektów ekscytonowych w kropkach kwantowych" została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. W 2006 roku z wyróżnieniem obronił doktorat na UMK w Toruniu, a za rozprawę, której tematem był "Wpływ efektów naprężeń na elektronowe i optyczne własności kropek kwantowych", otrzymał nagrodę Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk za najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk ścisłych. W latach 2006–2009 przebywał na stażu podoktorskim w National Research Council of Canada w kanadyjskiej stolicy Ottawie. Uczestniczył także w stażach naukowych w Kanadzie, USA, Izraelu, Hiszpanii, Argentynie, Chinach i na Tajwanie. Na UMK pracuje od 2009 roku. Zdobył w tym czasie m.in. granty Homing i Mentoring Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz granty Opus, Sonata i Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki. Pełni także rolę mentora w grancie Polonez Bis.
W 2015 roku uzyskał habilitację. W latach 2016-2024 kierował Zakładem, a następnie Katedrą Mechaniki Kwantowej w Instytucie Fizyki UMK. W latach 2020-2024 był senatorem UMK.
Jego zainteresowania badawcze obejmują teoretyczne badania kropek i drutów kwantowych, układów domieszek w krzemie, w szczególności w kontekście badania granic miniaturyzacji elektroniki klasycznej i kwantowej, a także obliczeń równoległych, a ostatnio również zastosowań sztucznej inteligencji w fizyce.
Jest laureatem sześciu nagród indywidualnych Rektora UMK oraz nagrody zespołowej.