31 sierpnia 2024 r. zmarł prof. dr hab. Piotr Bała, fizyk i informatyk, były pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miał 59 lat.
Prof. dr hab. Piotr Bała urodził się 21 września 1964 roku w Gdańsku. W trakcie nauki w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył w wyróżnieniem w 1983 roku, odnosił sukcesy w olimpiadach (fizycznej i matematycznej). Po maturze rozpoczął studia fizyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które ukończył w 1988 roku. W 1993 roku uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy pt. "Badanie przeniesienia protonu w układach molekularnych metodami mieszanej klasyczno-kwantowej dynamiki molekularnej". W roku 2000, również na toruńskim uniwersytecie, habilitował się na podstawie pracy "Teoretyczne badania dynamiki procesów tunelowania".
Po studiach magisterskich został zatrudniony w Instytucie Fizyki UMK, gdzie pracował do roku 2002. Od roku 2000 prof. Bała pracował również na Wydziale Matematyki i Informatyki, gdzie zaangażował się w rozwijanie informatyki. Kierował tam Zakładem Obliczeń Równoległych i Rozproszonych, a w latach 2008-2012 pełnił także funkcję prodziekana. Na UMK pracował do roku 2013.
Po uzyskaniu doktoratu prof. Bała rozpoczął współpracę z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie później został zatrudniony na stanowisku profesora, a w ostatnim okresie pełnił funkcję dyrektora ds. kształcenia. Prowadzone przez niego badania w ICM dotyczyły głównie obliczeń równoległych i rozproszonych oraz systemów gridowych. Prof. Bała i jego zespół w szczególności byli zainteresowani zastosowaniem tych metod w biologii molekularnej i medycynie. Stworzona pod jego kierunkiem biblioteka do obliczeń równoległych w języku Java otrzymała nagrodę w konkursie HPC Challenge przyznaną na konferencji SC14. Osiągnięcia w tym obszarze były też podstawą nadania mu tytułu profesora w 2015 roku.
Jego zainteresowania badawcze dotyczyły kwantowo-klasycznej dynamiki molekularnej, dynamiki kwantowej oraz efektów tunelowania w ciałach stałych i enzymach. Wraz z prof. Józefem Stanisławem Kwiatkowskim oraz dr. Bogdanem Lesyngiem tworzyli aktywną grupę toruńsko-warszawską prowadzącą badania w tym zakresie. Prof. Bała angażował się również w badania nad nauczaniem informatyki w szkołach oraz był członkiem Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 4 września o godzinie 14:00 mszą św., która zostanie odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza przy ul. Rybaki 59 w Toruniu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.