Pani dr inż. Ewelina Pijewska zajmuje się badaniem oka w Katedrze Biofotoniki i Inżynierii Optycznej. Od kilku lat głównym przedmiotem jej zainteresowań jest rozwój metod optycznej tomografii koherencyjnej z wykorzystaniem informacji fazowej prążków spektralnych. Nowe metody wykorzystuje do badania krążenia krwi w oku ludzkim, bezpośrednio wpływającego na metabolizm oka. We współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Davis bada reakcję komórek nerwowych siatkówki oka w odpowiedzi na bodziec świetlny. Pośrednie śledzenie zmian strukturalnych oka w wyniku działania światła wiąże się z przewodnictwem elektrycznym komórek nerwowych biorących udział w procesie widzenia.
"Nasze działania wpisują się w rozwój metod i zrozumienie procesów zachodzących w oku, co z każdym krokiem zbliża nas do skuteczniejszego diagnozowania wczesnych etapów chorób oczu. Już dzisiaj jesteśmy wstanie badać pacjentów objętych nowoczesnymi terapiami genowymi i obserwować zmiany zachodzące w ich siatkówce oka i sposobie działania fotoreceptorów." - wyjasnia dr inż. Pijewska.
Stypendium START przyznaje się wybitnym młodym uczonym na początku kariery naukowej posiadającym udokumentowane osiągnięcia w swojej dziedzinie badań.
Gratulujemy!